Hirdetés

Hirdetés

Utolsó kommentek

  • Franci1969: üdv, rendszeresen sütök kenyeret, de a burgonyáshoz bl80-at. átlagos boltokban, szupermarketekben... (2012.02.28. 08:22) Burgonyás Cipó
  • llaci56: @milakfeco: Na igen... Igazad van. (2011.10.20. 14:34) Fehér kenyér vs barna kenyér
  • Biopék: @gaveronika: Nehezen tudok erre válaszolni, mivel én még géppel nem sütöttem. Ha rászánod az időt,... (2011.04.23. 19:52) A siker titka: a sikér
  • gaveronika: Kedves biopék! Mitől van az, hogy a gépben sütött kenyerem nagyon morzsálódik? gaveronika (2011.03.10. 14:15) A siker titka: a sikér
  • cirokamiroka: Kedves biópék, két kéredésem lenne: 1. nem kevés a fent leírt kelesztés ideje? 2. Leírnád a teljes... (2011.01.26. 12:36) Varázslatos biokenyér
  • Utolsó 20

Linkblog

Gabonák és hazai jelölésük

2007.09.30. 11:28 kenyersutesotthon

A búza

A búza a legfontosabb és egyben leggyakrabban használt gabonaféle. Az a búzaliszt, mely a magfehérjét és a liszttestet hasznosítja, minõség szempontjából fontos anyagokat veszít el. Ezért egészségesebb az a liszt melyet az egész búzaszembõl õrölnek. Ezek a teljes kiõrlésûek, melyek tartalmazzák a búzaszem külsõ rétegeit(korpa) és a csírát. A csíra ásványi anyagokban gazdag E, A vitamin tartalma jelentos. A búzakorpa serkenti a bélmûködést és székrekedés esetén hatása kitûnõ Az egész búzaszembõl pehely magas rosttartalma ellenére könnyen emésztheto, rendszeres fogyasztása növeli a szervezet ellenállóképességét.

A hazánkban kapható búzalisztek jelõlése:

Típus Megnevezés  
BL-55 finomliszt  
BL-80 fehér kenyérliszt  
BL-112 félfehér kenyérliszt  
BFF-55 rétesliszt  
GL-200 Graham liszt  
AD étkezési búzadara  


A rozs

Második legfontossab gabonanövényünk, színe a legsötétebb. Kenyérsütéshez használják elsõsorban, gazdag B-vitaminban és jelentõs a kálcium és magnézium tartalma is. Rendszeres fogyasztása csökkenti a székrekedés kialakulását. A rostdús rozspehely növeli a szervezet ellenállóképességét, és növeli a fizikai erõnlétet. A rozsliszt alacsony sikértartalma miatt, érdemes finomliszttel keverni.

A hazánkban kapható rozslisztek jelõlése:

Típus Megnevezés  
RL-60 Fehér rozsliszt  
RL-90 Világos rozsliszt  
RL-125 Sötét rozsliszt  
RL-190 Teljes kiõrlésû rozsliszt  



A kukorica

A kukorica a spanyol és portugál tengerészek közvetítése során került Európába. A kukorica Amerika déli részén alapvetõ élelmiszer. Magasabb hõmérsékletre és sok napsütésre van szüksége, mint a búzának, ezért Európa déli részén termesztik. Nagyon fontos gabonafajtánk a búza mellett, habár fehérjében viszonylag szegény, de jelentõs a vas és E-vitamin tartalma. Lisztérzékenyek is fogyaszthatják.
A kenyérsütésnél fontos sikér hiányzik bel&õle, ezért búzaliszttel keverve használjuk keny érsütéshez.

A zab

A zabot évszázadokon keresztül termesztették Észak-Európában, de fõleg csak állati takarmányként.Az utóbbi években fedezték fel, hogy igen értékes tápanyag, magas fehérje és E-vitamin tartalom jellemzi. Ásványi anyagokban is gazdag. Rendszeres fogyasztása csökkenti koleszterin szintet és serkenti a bélmûködést. Kimagasló tápértékû zabból készült pehely és a liszt,mely a tápanyag-összetétele alapján az egyik legnagyobb biológiai értékû A zabkorpa rostanyagokban rendkívül gazdag.

Az árpa

A legõsibb gabonafajtánk a búza mellett. Európa-szerte évszázadokon keresztül termesztették és használták kenyér készítésére. Lisztteste gazdag ásványi anyagokban, különösen magas a kálium, kálcium, foszfor, és kovasav tartalma. Jelentõs a B1,B6,E-vitamin tartalma. Rendszeres fogyasztása javítja a bélmûködést és csökkenti a vérkoleszterin szintet.

A köles

Aprószemû, de értékes gabonanövény. Jelentõs az ásványi anyag tartalma. A népi gyógyászok szerint késlelteti az öregedést, javítja a vérszegénységet, szépíti a bõrt. Rendszeres fogyasztása fokozza az immunrendszer mûködését.

(házikenyér)

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://hazikenyer.blog.hu/api/trackback/id/tr72181234

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása